Nahoru

Je lepší čistit zuby před, nebo po snídani?

Jeden z velkých soubojů je překvapivě součástí našeho každodenního života, a odehrává se v koupelně. Je lepší si vyčistit zuby hned po probuzení, nebo je lepší s tím počkat až po dojedení snídaně? Pojďme se na tuto problematiku podívat s různých úhlů.

Jak to tedy je?

Prezident České stomatologické komory doporučuje, abychom se čištění zubů věnovat alespoň 5 minut denně, tedy 2x denně pokaždé alespoň 2,5 minuty. V oficiálních doporučení není řečeno a blíže specifikováno, jestli bychom to měli dělat před, nebo po jídle, pouze že bychom to měli dělat jednou ráno a podruhé večer před spaním. Co bohužel zmíněno není, je jak se srovnat s načasováním čištění zubů v souvislosti se snídaní.

 

Mnozí z vás jistě zvládají snídani bez vyčištění a zahrnou to do finální očisty před odchodem do práce, nebo školy. Je to ale opravdu nejvhodnější způsob?

Stomatologové doporučují si nečistit zuby bezpodmínečně po jídle a to zejména, pokud jste konzumovali typicky kyselé potraviny – ovoce, ovocné šťávy, čaj s citronem, atp. Jelikož jsou tyto potraviny součástí zejména ranní snídaně, vztahuje se toto doporučení zejména na ní. Následné čištění zubů není doporučeno, protože by mohlo dojít k poškození skloviny. Zubní sklovina je sice velmi pevná, nicméně kyselé potraviny ji dělají více náchylnější k poškození. Stejně tak je dobré se vyhnout kyselým potravinám bezprostředně po vyčištění zubů.

Jak se s tím vypořádat?

Tým “Čistím zuby před snídaní!”

V tomhle případě jste v souladu s doporučeními od dentálních odborníků. Pokud by vás po snídani trápila absence svěžího dechu, stačí zuby a pusu propláchnout ústní vodou nebo si dát žvýkačku bez cukru.

Tým “Čistím zuby po snídaní!”

V tomto případě byste měli mezi snídaní a následným čištěním zubů, dodržet časový rozestup alespoň mezi 30-60 minutami. Pokud na takovou časovou rezervu po ránu nezbývá čas, měli byste během snídaně vynechat potraviny, které jsou kyselé, jako například ovoce, ovocné džusy, čaj s citrónem, atd.

Co si z toho vzít?

Vypadá to, že tento souboj nenávratně vyhrávají ti, kteří si čistí zuby hned po probuzení. Ovšem vy, kteří jste v týmu “po-snídaňových” nemusíte zoufat. Stačí, když si mezi jídlem a čištěním udržíte odstup, nebo ze své snídaně vynecháte kyselé potraviny. Nic víc, nic míň. V případě, že je vaše snídaně postavena z potravin, které kyselé nejsou (např. míchaná vejce se zeleninou a celozrnným pečivem), můžete si po snídani vyčistit zuby bez obav, že byste si tím poškodili sklovinu. Nejdůležitější je ovšem na čištění nezapomínat a nevynechávat jej.

Je lepší čistit zuby před, nebo po snídani?

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.