Nahoru

Příslušenství pro rovnátka

Vše co možná budete potřebovat ke správné péči o rovnátka!

Aby byla léčba rovnátky co možná nejpříjemnější a nejefektivnější, existuje celá řada pomůcek a příslušenství, které vám toto období mohou značně ulehčit. Základem je správná ústní hygiena, kterou docílíte pomocí nejrůznějších druhů kartáčků. Potřebovat ale možná budete i další doplňky.

Příslušenství pro čištění zubů s rovnátky:

V dnešní době je kladen obrovský důraz na vzhled, proto je krásný, rovný úsměv téměř nezbytností. Je ale třeba uvědomit si, že při nošení rovnátek je třeba více než kdy dříve, dbát na správnou ústní hygienu. Je třeba důkladně čistit zuby a zámečky, k čemuž je třeba využít více pomůcek.

Samozřejmostí je klasický kartáček.

Klasický kartáček:

Klasický zubní kartáček by měl být známý všem, bez ohledu na to, zda rovnátka nosí či nikoliv. V případě fixních rovnátek je doporučováno používání klasického, nikolik elektrického kartáčku. Aby nedocházelo k podráždění dásní, měl by kartáček být měkký. Pacient by se měl zaměřit na čištění všech částí zubů-i vnitřní plošky zubů, které však bývají často opomíjeny.

Další pomůckou, která by neměla chybět je tzv. solo (jednosvazkový) kartáček.

Jednosvazkový kartáček:

Jednosvazkový kartáček slouží ke snadnějšímu čištění hůře dostupných prostorů- jak samotných zámečků a jejich okolí, tak prostoru pod obloukem, pružinami atd. Tento kartáček se používá bez pasty, takže použít jej můžete kdekoliv a kdykoliv.

Neměl by chybět ani mezizubní kartáček:

Mezizubní kartáček

Mezizubní kartáček bývá využíván nejen k čištění mezizubních prostor, ale také k čištění pod drátkem fixních aparátů.

Jak pečlivě jste zuby vyčistili můžete zjistit pomocí speciální tablety či roztoků sloužících na detekci zubního plaku.

Tablety či roztok na detekci zubního plaku

V případě, že není zubní plak dostatečně odstraněn, na zubech mohou vznikat bílé skvrny, počínající zubní kazy či záněty dásní. Rozkousnutím tablety dojde k zabarvení a zjistíte tak, na která místa byste se z hlediska čištění měli ještě zaměřit.

Ústní sprcha

Dalším užitečnou pomůckou může být ústní sprcha, díky které si sami můžete vypláchnout všechna místa v ústní dutině a to i včetně těch špatně dostupných.

Dobrým doplňkem jsou i čistící krystaly/tablety. 

Čistící tablety

Čistící tablety slouží k řádnému vyčištění snímacích rovnátek. Tabletu či krystal přidáme do sklenice s vodou a do tohoto roztoku vložíme rovnátka. 

Další příslušenství pro rovnátka:

Chrániče rovnátek:

Chrániče rovnátek jsou vhodné jako ochrana především při kontaktních sportech.

Vosk na rovnátka

V některých případech může při nošení klasických kovových rovnátek docházet k odření a otlakům dutiny ústní. K vyřešení tohoto problému jsou na trhu vosky, které chrání vaše rty, dásně i tváře. Vosk se přilepí na aparát v místech, ve kterých dochází k dráždění a před čištěním zubů se sundává.

Pouzdro na rovnátka

Nezbytnou součástí snímacích rovnátek bývá samozřejmě pouzdro. V případě potřeby sundání do něj rovnátka vložíme.

Žvýkací válečky

V případě neviditelných rovnátak(alignerů) mnozí ocení žvýkací válečky. V případě, že dlaha úplně nedoléhá na zuby, je nutno použít žvýkací válečky jelikož nedostatečně dolehlé dlahy nebudou správně fungovat. Dlahy se nasadí a na několika místech se poté zakousné do válečku.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.