Nahoru

Rovnátka v dospělosti

Nikdy není pozdě!

V dnešní době lidé kladou obrovský důraz na svůj vzhled a nedílnou součástí těchto nároků je bezesporu krásný, rovný úsměv. Stále více lidí se tím pádem ocitá v ordinaci ortodontisty a není proto divu, že v současnosti tvoří dospělí téměř polovinu ortodontických pacientů. Doufají v dosažení úsměvu, o kterém vždy snili.

Rovnátka prošla posledních 15 let značným vývojem, takže je obava z „pusy plné plechu“ dávnou minulostí. V současnosti jsou, co se estetiky týče, dostupné o mnoho přijatelnější varianty. 

Ale proč teď?

Důvodem může být to, že si jako dospělý jedinec můžete rovnátka dovolit, zatímco vaši rodiče nemohli. Anebo jste si prostě jen vědomi kosmetických a zdravotních výhod plynoucích z rovných zubů.

Většina lidí si přeje dokonalý úsměv. Dospělí vědí, že tato skutečnost změní nejen jejich osobní život, ale také kariéru. Mnozí říkají, že se dočasné nepohodlí a náklady na rovnátka více než vrátí.

Estetická rovnátka se nejčastěji dělí do třech kategorií:

Keramická rovnátka

Keramické zámky se tvarově velmi podobají kovovým, hlavní rozdíl je v materiálu.

Rovnátka jsou buď průhledná, nebo v barvě zubů. Z větší vzdálenosti si jich vůbec nemusíte všimnout.

Průhledné řešení nabízí rovnátka Inspire Ice. Místo aby napodobovala odstín zubů, jsou průhledná a doslova na zubech „zmizí“. Inspire ice upřednostňují hlavně teenageři. Jejich nevýhodou je častější lámání a tendence se po určité době zabarvit. Zároveň jsou to klasická rovnátka s gumičkami, které se taky zbarvují a nemají výhody samoligovacích rovnátek.

Další zajímavý typ estetických rovnátek oblíbených u dospělých představují rovnátka Damon Clear. Tato rovnátka jsou dobrou volbou pro dospělé pacienty s časově náročným zaměstnáním, jelikož vyžadují kratší dobu léčby a méně návštěv v jejím průběhu. To je velkým přínosem pro ty, kteří si nemohou dovolit brát tolik volna z práce nebo pro ty, jejichž čas je drahý. V Damon system filozofii je kladena vysoká pozornost na probíhající změny v obličeji, které vznikají jako následek ortodontické léčby. Dospělí pacienti tvrdí, že díky ortodontické léčbě často vypadají mladší a hezčí. Změna tedy není omezena jen na získání rovných zubů. Odborníci tento efekt nazývají „bracelift“. Nevýhodou rovnátek Damon je jejich viditelnost na první pohled, jelikož samotný drátek není z estetických materiálů.

Lingvální rovnátka

Lingvální rovnátka jsou maximálně estetickým řešením, protože jsou nalepena z vnitřní strany zubů. Nejznámější typ lingválních rovnátek je Incognito nebo Win. Rovnátka jsou speciálně vytvarovaná podle vašich zubů a umístěna na lingvální části (zevnitř úst).

Lingvální rovnátka jsou určitě nejestetičtějším řešením, nicméně se za tuto výhodu platí vyšší cenou a menším pohodlím (vzhledem k jejich umístění uvnitř úst). Dále také ovlivňují řeč pacienta (omezují pohyb jazyka), jejich čistění je pracnější než u normálních rovnátek a celkový efekt z jejich nošení není tak precizní jako u ostatních rovnátek. Lingvální rovnátka tedy řeší případy, které nejsou z hlediska léčby tolik náročné, a zároveň ty, kde je estetika důležitější než pohodlí. Poslední, ale ne nevýznamnou nevýhodou těchto rovnátek oproti keramickým je jejich cena. Ta se liší mezi doktory, avšak lingvální rovnátka jsou vždy dražší než kovová a keramická rovnátka. Finální výsledek léčby není tak precizní jako u keramických či konvenčních kovových zámků. Poznámka: Existuje více typů lingválních rovnátek. Pokud tedy toto řešení zvažujete, můžete si vyhledat levnější varianty než Incognito (například StB, Harmony, Forestadent, Magic).

Alignery (fólie)

Představují nový trend v ortodoncii, který umožňuje léčbu „bez rovnátek“. Systém funguje jako sada plastových dentálních dlah, které rovnají zuby. Fólie jsou pevné a neohebné a vždy se po několika týdnech mění. Jejich měnící se tvar pohybuje se zuby. Lze je považovat za další z estetických řešení, které přináší opět výhody i nevýhody.

Za největší výhodu můžete považovat skutečnost, že je lze vyndat! Nicméně pokud alignery vyndáte na více hodin denně a nedodržujete doporučenou denní dobu nošení (22 hodin), nemůže být zaručena úspěšnost léčby. Alignery jsou velmi estetické rovnátka, jelikož jsou vyrobeny z průhledného plastu. 

Opravdu velice důležitá je zde zodpovědnost pacienta, je totiž třeba dodržovat doporučenou dobu nošení a o rovnátka se řádně starat, což může být někomu na obtíž. Nejčastěji jsou volbou dospělých s vysokým standardem estetiky a pohodlí.

Na trhu se můžete setkat s léčbou fóliemi typu do it yourself, kdy vstupní konzultace probíhají pouze online, po telefonu nebo si otisky provádí pacient sám z domu. Během léčby neprobíhají průběžné kontroly a výsledky tak často bývají mizerné. Doporučujeme proto obrátit se na odborníky a osvědčené výrobce, kteří se pyšní milióny spokojených klientů po celém světě.

Pokud vezmete v úvahu všechny vlastnosti estetických rovnátek pro dospělé, můžeme udělat několik závěrů:

Klasická keramická rovnátka mohou být rozdělena na průhledná a v barvě zubů. Jsou nejlevnějším estetickým řešením a nabízí precizní léčbu pro všechny ortodontické případy. Rovnátka Damon Clear jsou typem keramických rovnátek, který pracuje rychleji a vyžaduje méně návštěv u lékaře. Lze je považovat za dobrou volbu pro pracující dospělé, kteří vyžadují kvalitní léčbu a kratší čas léčby. Vedlejším pozitivním efektem systému Damon Clear jsou změny v obličeji dospělých tzv. „bracelift“. Hlavní nevýhodou je však jejich viditelnost.

Lingvální rovnátka nabízí nejlepší estetiku ze všech, avšak za cenu nepohodlí, problémů s mluvením, méně precizních výsledků a vysoké ceny.

Alignery (neviditelná rovnátka) lze prohlásit za nejvíce pohodlné („bez rovnátek“) s velmi dobrou estetikou (průhledný plast) a bez jakýchkoliv omezení (před každým jídlem či aktivitou možno sundat). 

Rovnátka v dospělosti

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.