Nahoru

Cena rovnátek

Cena bývá jedním z nejčastějších dotazů když přijde na rovnátka.

Ortodontická léčba je pro lékaře velmi náročná, jak časově (plánování léčby, umístění a úprava rovnátek během četných návštěv pacientů), tak finančně, kdy vyžaduje použití speciálních zdravotnických materiálů.

I když je léčba částečně pokryta zdravotním pojištěním, částka z něho hrazená lékaři je relativně malá a to hned z několika důvodů: Pojištění se nevztahuje na použitý ortodontický materiál a pokrývá pouze některé lékařské úkony v průběhu léčby. Bohužel sazby pro tyto úkony jsou velmi zastaralé a neodpovídají aktuální ceně práce lékaře. Z tohoto důvodu musí pacienti významnou část léčebných nákladů financovat sami.

Od roku 2021 si dospělí za rovnátka připlatí ještě více, jelikož jim pojišťovny přestanou na rovnátka přispívat úplně.

 

Konečná cena, kterou pacient zaplatí, se značně liší a závisí na třech hlavních faktorech:

Finanční faktory u rovnátek
  • konkrétní cenová politika lékaře – každý účtuje různě, v závislosti na jeho schopnostech, rozhodnutí a lokalitě.
  • typ použitých rovnátek – estetické možnosti nebo možnosti urychlující léčbu a zvyšující komfort pro pacienta jsou dražší než běžná konvenční rovnátka.
  • rozsah zákroků, které je potřeba udělat – složitější případy bývají dražší.

Přibližné rozmezí cen rovnátek lze definovat takto

Toto finanční rozmezí je za kompletní léčbu pro obě čelisti. V České Republice je zvykem pacientům uvádět ceny pouze za nasazení rovnátek. Často se pacientovi sdělí nízká cena typu 4 000 – 7 000 Kč za nasazení jedné čelisti. Pacient je poté nemile překvapen, když musí při každé návštěvě platit dalších 250 – 1 000 Kč (návštěv při dvouleté léčbě bývá v průměru 20) a dále platit za retenční aparáty po sundání rovnátek (dle případu to může být i 8 000 Kč).

Ptejte se vždy na kompletní kalkulaci ceny, není pravda, že ji nelze určit předem – seriózní ordinace Vám ji vždy poskytne.

Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou se měnit v závislosti na cenové politice ortodontisty a náročnosti léčby.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.