Nahoru

Délka léčby

Jak dlouho budu nosit rovnátka?

Tuto otázku si klade nejspíš každý, kdo se chce vydat na cestu za svým vysněným úsměvem. Délku léčby ovlivňuje spousta faktorů jako je závažnost vady, druh rovnátek či zodpovědnosti pacienta.

Fialové budíky na fialovém pozadí

Ortodontickou léčbu můžeme rozdělit do dvou hlavních částí.

Aktivní léčba a retence

První část je aktivní léčba, kdy pacient nosí určitý typ rovnátek do doby, než se jeho zuby narovnají do správné polohy. Jak dlouho aktivní léčba trvá? Odpověď na tuto otázku je bohužel individuální pro každého pacienta v závislosti na tom, jak moc je třeba zuby upravit. Léčba může trvat od pár měsíců, při drobných úpravách, až po 5 let u komplikovaných případů. Nejlepší je poradit se přímo s ortodontistou, který bude schopen poskytnout přesný odhad.

Nicméně je možné říci, že stejné opravy může být dosaženo rychleji (tj. kratší doba aktivní léčby) s použitím moderních materiálů a přístupem léčby. Například studie dokazují, že většina případů léčby s neviditelnými rovnátky je dokončena rychleji než u běžných rovnátek. Také vyžadují méně návštěv ortodoncie, což mohou ocenit lidé, kteří mají omezené časové možnosti. 

Co se týče délky léčby neviditelnými rovnátky, díky výměně dlah každý týden namísto dvou, je možné vysněného úsměvu dosáhnout již o 50 % rychleji než dříve. 

 

Druhá, pasivní část ortodontické léčby se nazývá retence

Poté, co se ortodontické zařízení odstraní a pacient má konečně požadovaný krásný úsměv, musí lékař zajistit, aby zuby znovu neustoupily do nežádoucí polohy. Naše těla se neustále mění a to platí i pro naše zuby – pokud jsou ponechány bez péče, většina pacientů pocítí nějakou formu recidivy.

Aby se tomu zabránilo, pacient obvykle obdrží nějaký druh retaineru, jako je např. transparentní fólie (nosí se přes noc), nebo fixní retainer, což je malý kousek tenkého drátu lepený zevnitř zubů a nosí se trvale. Tato zařízení brání zubům v pohybu a tím zachovávají dosažený výsledek. Opět platí, že pasivní část ortodontické léčby je závislá na individuálním pacientovi a jeho původní vadě a na typu léčby, kterou podstoupil, a proto se délka pasivní fáze terapie liší. Ortodontista Vám poskytne přesnější odpověď.

Srovnání jednotlivých typů rovnátek
Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.