Nahoru

Život s rovnátky

I s rovnátky můžete žít naplno! Stačí si jen zvolit ten správný typ.

To, jaký vliv budou mít rovnátka na Váš život, z velké části závisí na typu léčby, kterou si zvolíte. Některá rovnátka neovlivní Váš každodenní život téměř vůbec, kvůli jiným se budete muset smířit s lehkým omezením. Zatímco snímatelná rovnátka a alignery můžete v případě potřeby kdykoliv sundat (jídlo, sport atd.), v případě fixních rovnátek je třeba dát si v určitých situacích pozor.

Detail neviditelných rovnátek Invisalign

Rovnátka a jídlo

Alignery před každým jídlem sundáte, proto není třeba se omezovat a můžete si tak vychutnat své oblíbené jídlo kdykoliv se Vám zachce.

Pokud se rozhodnete pro klasická fixní rovnátka budete muset být opatrní především z hlediska jezení určitých typů jídel, jimiž by mohla být rovnátka zničena.

 

Život s rovnátky

 

Jídlo, kterému se s rovnátky raději vyhněte

 • žvýkavé jídlo – bagety, lékořice
 • křupavé jídlo – popcorn, chipsy
 • lepkavé jídlo – karamelové bonbóny, žvýkačka
 • tvrdé jídlo – oříšky, tvrdé sladkosti
 • jídlo vyžadující zakousnutí se – kukuřice vcelku, jablka, mrkve

Jídlo, které s rovnátky můžete jíst

 • mléčné výrobky – měkké sýry, puding, jogurtové nápoje
 • pečivo – tortilly, koláče, muffiny bez oříšků
 • obiloviny – těstoviny, rýže
 • maso – měkké kuřecí maso, masové kuličky
 • mořské – tuňák, losos, krabí maso
 • zelenina – bramborová kaše, špenát, fazole
 • ovoce – jablečné pyré, banány, ovocné šťávy
 • sladkosti – zmrzlina bez oříšků, mléčné šejky, měkké dorty, želé

Sportování s rovnátky

I v případě, že podstupujete ortodontickou léčbu můžete nadále sportovat. Během sportu je doporučováno nosit chrániče, díky kterým chráníte zároveň své zuby i rovnátka.

Existují speciálně navržené chrániče pro atlety s rovnátky. Poraďte se o výběru vhodného chrániče pro ochranu při sportu se svým lékařem. Pokud přeci jen dojde při sportu ke zranění, ihned se ujistěte, že jsou vaše ústa a rovnátka v pořádku. Přijdete-li o zub nebo jsou-li vaše rovnátka nějakým způsobem zničena, bez prodlení kontaktuje svého lékaře. Dočasné nepohodlí lze řešit voskem nebo kloktáním slané vlažné vody.

Bolest způsobená nošením rovnátek

Po nasazení rovnátek se vám může zdát, že jsou vaše ústa a zuby citlivé nebo vás trochu bolí. To je zcela normální stav, ale nezoufejte, vaše ústa vás nebudou bolet do nekonečna! Pro úlevu od bolesti doporučujeme rozpustit jednu čajovou lžičku soli v asi 250 ml vlažné vody. S tímto roztokem si pár minut vykloktejte (nepolykejte slanou vodu). Pokud je bolest závažnější a ani po vykloktání nezmizí, můžete si vzít prášek proti bolesti. Také není výjimkou, že jsou vaše rty, tváře a jazyk po jeden až dva týdny podrážděny. Poté si však na rovnátka zvyknou. Lékaři Vám rádi poskytnou vosk, který lze přilepit na rovnátka a zmenšit tak malá poranění v ústech.

Uvolněné zuby

Máte-li pocit, že jsou vaše zuby uvolněné, nedělejte si starosti, je to totiž normální! Rovnátka musí nejprve vaše zuby uvolnit, aby je mohla přesunout do správné pozice. Jakmile budou zuby na správné pozici, nebudou již uvolněny.

Ztráta drátků a kroužků

Dráty a kroužky se mohou z rovnátek uvolnit. Pokud se tak stane, kontaktujte co nejrychleji vašeho ortodontistu, aby mohl vaše rovnátka opravit. V případě, že některá z částí rovnátek odpadne, určitě si ji schovejte a přineste si ji do ordinace s sebou. Dočasně si můžete rovnátka opravit sami tak, že s použitím konce lžíce nebo tužky opatrně zastrčíte drát zpět na své místo. Způsobuje-li uvolněný konec drátu nepohodlí pro vaše rty nebo tváře, obalte ho voskem nebo mokrou vatou a ulevte si tak od bolesti.

Starejte se o svá rovnátka

Rozbitá rovnátka mohou prodloužit dobu léčby, proto se o ně vždy správně starejte. Vaše zuby a čelisti se mohou do správné pozice dostat pouze, pokud dodržujete určité zásady a nosíte je, jak máte.

Dentální hygiena

V případě, že máte fixní rovnátka, je velmi důležité čištění zubů po každém jídle a to nejen kartáčkem, ale také nití či mezizubními kartáčky. Díky rovnátkům dochází k většímu usazování plaku, proto je správná dentální hygiena pro zdravé dásně a zuby opravdu důležitá.

Pokud jste zvolili léčbu pomocí alignerů, které je nutno sejmout před každým jídlem, je třeba zuby čistit před každým jejich opětovným nasazením.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.