Nahoru

Ortodontické vady

Běžné vady řešené v ortodoncii

Stěsnané zuby

Ortodontické vady - stěstnané zuby

Stěsnání vzniká v důsledku nedostatku místa v zubním oblouku při prořezávání stálých zubů. Příčina stěsnání může být dědičnost, předčasná ztráta dočasných bočních zubů či stárnutí chrupu.

Stěsnání zubů se může časem zhoršovat a způsobit závažnou křivost zubů. Následný stav může vést k hromadění zubního plaku, zubního kazu a zvýšené pravděpodobnosti paradontitidy.

Hluboký skus

Ortodontické vady - hluboký skus

Přední zuby horního oblouku překrývají výraznou část předních dolních zubů. Důsledkem této vady může být nákus dolních předních zubů do patrové sliznice, která je tak traumatizována.

Takový skus vede často k problémům s dásněmi, jejich podrážděním nebo dokonce může způsobit rychlejší opotřebení dolních zubů spojené s vysokou citlivostí a náchylností na problémy s čelistním kloubem.

Otevřený skus

Ortodontické vady - otevřený skus

Horní a spodní zuby se při skousnutí nedotýkají a je mezi nimi vertikální mezera. Tato vada neumožňuje správnou ukusovací funkci chrupu a může docházet ke vzniku nechtěných návyků, jako je protlačování jazyka a dětský typ polykání.

Takový skus může způsobit nepříjemné nebo nedostatečné kousání jídla, častokrát i problémy s řečí.

Zkřížený skus

Ortodontické vady - zkřížený skus

Když jeden nebo více horních zubů kouše na vnitřní stranu dolních zubů mluvíme o zkříženém skusu. Může to vést k rychlému opotřebení zubů či dokonce k úbytku kosti. Tato vada může negativně ovlivnit růst čelisti a způsobit asymetrii obličeje a potíže s čelistním kloubem.

Obrácený skus

Ortodontické vady - obrácený skus

Přední zuby dolního oblouku jsou předsunuty před horními zuby. Obrácený skus zabraňuje normálnímu fungování předních zubů a nebo stoliček a proto vede k opotřebování zubů. Takový skus může mít za následek bolestivé problémy s čelistí a čelistním kloubem.

Mezery mezi zuby

Ortodontické vady - mezery mezi zuby

Mezery mohou být způsobeny chyběním zubů např. v důsledku jejich zadržení v kosti nebo v důsledku nezaložení zárodku stálých zubů nebo jde pouze o kosmetickou vadu.

Mezery mezi zuby mohou vést k problémům s dásněmi a zvýšenému riziku paradontitidy.

Přinášíme vám souhrn a ukázky nejčastějších vad, se kterými se v ortodoncii běžně setkáváme. Nejčastějším typem vad bývají stěsnané zuby a nebo hluboký skus.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.