Nahoru

Jak si správně čistit zuby

Čištění zubů je každodenní rutinou, kterou se učíme už jako malé děti. Na to, jak si správně zuby čistit však mnozí z nás přijdou až v dospělosti. Osvojit si správnou techniku čištění přitom není jinak těžké a její výsledky stojí za to. Pokud si budete zuby správně čistit, účinně tím předejdete vzniku zubního kazu a zánětu nebo krvácení dásní. Jste si jistí, že opravdu všechno děláte správně?

V první řadě si na kartáček dávejte malé množství zubní pasty. Na správné vyčištění vám stačí množství o velikosti hrášku. Kartáček následně přiložte ke krčku zubu pod úhlem 45 stupňů. Štětinky kartáčku by se měly dostat do místa mezi zubem a dásní. Jde totiž o místo, kde se povlak usazuje nejvíce, a pokud jej odstraňujete nedostatečně, může docházet k zánětům dásní a ke krvácení z dásní a mezizubních prostor.

Pohybujete s kartáčkem správně?

Zuby byste si měli čistit jemnými vibračními pohyby, pomocí kterých setřete plak ze zubů. Jde zejména o to, abyste zuby nečistili horizontálně a nevyvíjeli příliš velký tlak. Při větším tlaku riskujete obrušování zubní skloviny. Kartáček proto uchopte jako tužku mezi ukazováček a palce místo toho, abyste ho drželi v sevřené pěsti. Nebudete tak zbytečně vyvíjet velký tlak.

 

V případě, že vám provádění jemných vibračních pohybů bude zpočátku dělat problém, začněte malými krouživými pohyby. Na každém zubu proveďte přibližně pět až deset těchto drobných krouživých pohybů. Díky tomuto způsobu vyčistíte přední a zadní plochy zubů. Opomenout byste neměli také kousací plochy zubů, ty čistěte jednoduše horizontálním pohybem.

Nezapomínáte na mezizubní prostory?

 Štětiny kartáčku se nedostanou až do 40 procent prostor v ústech. K dokonale čistému chrupu byste tak měli využít i mezizubního kartáčku a zubní nitě.

Mezizubní kartáček se zavádí mezi zuby. Díky jednomu pohybu dopředu a dozadu vyčistíte i těžko dostupná místa mezi zuby a odstraníte zbytky jídla, které v tomto prostoru ulpěly. Je důležité, aby mezizubní kartáček do mezizubního prostoru bez potíží zapadl, rozhodně na něj netlačte silou.
S používáním tohoto kartáčku nepřestávejte i přesto, že vaše dásně krvácí. Díky pravidelnému čištění krvácení postupně ustane – je to pro vás znamení, že jsou mezizubní prostory dobře čištěny a dásně jsou zdravé.

Čištění mezizubních prostor můžete provádět i pomocí zubní nitě. Čištění probíhá tak, že nit uchopíte mezi palce či ukazováčky a citlivě s ní pohybujete po zubu nahoru dolů, nejprve na jedné straně, poté na druhé straně zubu. I v tomto případě dejte pozor na příliš silné pohyby, mohly byste si tak totiž pořezat nebo odřít dásně.

 

Správná metoda čištění zubů by měla mít maximální účinnost a měli byste si ji snadno osvojit. Vhodná je tedy každá metoda, která odstraňuje plak z povrchu zubů a dásní bez poškození těchto tkání. Důležité je postupovat systematicky a nevynechat tak žádnou zubní plochu.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.