Nahoru

Jak si správně čistit zuby

Čištění zubů je každodenní rutinou, kterou se učíme už jako malé děti. Na to, jak si správně zuby čistit však mnozí z nás přijdou až v dospělosti. Osvojit si správnou techniku čištění přitom není jinak těžké a její výsledky stojí za to. Pokud si budete zuby správně čistit, účinně tím předejdete vzniku zubního kazu a zánětu nebo krvácení dásní. Jste si jistí, že opravdu všechno děláte správně?

Základní poučky

V první řadě si na kartáček dávejte malé množství zubní pasty. Na správné vyčištění zubů vám stačí množství o velikosti hrášku. Kartáček následně přiložte ke krčku zubu pod úhlem 45 stupňů. Štětinky kartáčku by se měly dostat do místa mezi zubem a dásní. Jde totiž o místo, kde se povlak usazuje nejvíce, a pokud jej odstraňujete nedostatečně, může docházet k zánětům dásní a ke krvácení z dásní a mezizubních prostor.

Pohybujete s kartáčkem správně?

Zuby byste si měli čistit jemnými vibračními pohyby, pomocí kterých setřete plak ze zubů. Jde zejména o to, abyste zuby nečistili horizontálně a nevyvíjeli příliš velký tlak. Při větším tlaku riskujete obrušování zubní skloviny. Kartáček proto uchopte jako tužku mezi ukazováček a palce místo toho, abyste ho drželi v sevřené pěsti. Nebudete tak zbytečně vyvíjet velký tlak.

V případě, že vám provádění jemných vibračních pohybů bude zpočátku dělat problém, začněte malými krouživými pohyby. Na každém zubu proveďte přibližně pět až deset těchto drobných krouživých pohybů. Díky tomuto způsobu vyčistíte přední a zadní plochy zubů. Opomenout byste neměli také kousací plochy zubů, ty čistěte jednoduše horizontálním pohybem.

Jak si správně čistit zuby

Nezapomínáte na mezizubní prostory?

 Štětiny kartáčku se nedostanou až do 40 procent prostor v ústech. K dokonale čistému chrupu byste tak měli využít i mezizubního kartáčku a zubní nitě.

Mezizubní kartáček se zavádí mezi zuby. Díky jednomu pohybu dopředu a dozadu vyčistíte i těžko dostupná místa mezi zuby a odstraníte zbytky jídla, které v tomto prostoru ulpěly. Je důležité, aby mezizubní kartáček do mezizubního prostoru bez potíží zapadl, rozhodně na něj netlačte silou.

S používáním tohoto kartáčku nepřestávejte i přesto, že vaše dásně krvácí. Díky pravidelnému čištění krvácení postupně ustane – je to pro vás znamení, že jsou mezizubní prostory dobře čištěny a dásně jsou zdravé.

Čištění mezizubních prostor můžete provádět i pomocí zubní nitě. Čištění probíhá tak, že nit uchopíte mezi palce či ukazováčky a citlivě s ní pohybujete po zubu nahoru dolů, nejprve na jedné straně, poté na druhé straně zubu. I v tomto případě dejte pozor na příliš silné pohyby, mohly byste si tak totiž pořezat nebo odřít dásně.

Správná metoda čištění zubů by měla mít maximální účinnost a měli byste si ji snadno osvojit. Vhodná je tedy každá metoda, která odstraňuje plak z povrchu zubů a dásní bez poškození těchto tkání. Důležité je postupovat systematicky a nevynechat tak žádnou zubní plochu.

Jak správně čistit zuby

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.