Nahoru

Život s rovnátky

Co všechno obnáší život s rovnátky?

Určitě si představujete, že nošení rovnátek musí být nepříjemnou a v některých případech dost omezující záležitostí. Je pravdou, že několik dní po nasazení vás mohou bolet nejen zuby, ale i celá hlava. Jde však o krátkodobý jev, který po několika dní odezní s tím, jak si na aparát v ústech postupně zvyknete. V tomto článku vám představíme, co dalšího život s rovnátky obnáší, a proč byste měli zahodit případné obavy ohledně jejich nošení.

Bolestivost zubů při nošení

Jak bylo již řečeno v úvodu, po nasazení prvních rovnátek mohou být vaše zuby více citlivé až bolestivé. Jde však pouze o normální počáteční stav. Bolest je způsobena tím, že si vaše rty, tváře, jazyk a zuby nezvykly na cizí těleso a mohou tak být podrážděné. Po uplynutí několika dní však dojde k úpravě a brzy přestanete vnímat rovnátka jako něco cizího.

Život s rovnátky

Konzumace některých potravin

U některých druhů rovnátek se nemusíte nijak zvlášť omezovat, v případě fixního aparátu však musíte počítat s nutnou úpravou jídelníčku. Určitě byste se měli vyvarovat konzumace tvrdých a gumových potravin nebo je požívat opatrně. Vyhněte se také velkým soustům a jednotlivé kousky rozžvýkejte na stoličkách. Opatrní byste měli být rovněž při konzumaci potravin, do kterých musíte kousat (jablka, palice kukuřice, mrkev). Tvrdší ovoce a zeleninu je lepší nastrouhat či rozkrájet na malé kousky. 

Sportovní život s rovnátky

Během ortodontické léčby můžete s rovnátky bez problému sportovat. V případě pohybových aktivit je vhodné nosit chránič zubů, který bude chránit i vaše rovnátka. Při hledání správné zubní ochrany vám může pomoci váš lékař.

Čištění zubů s rovnátky

Ať už máte jakýkoliv typ rovnátek, velký důraz musíte klást na ústní hygienu po každém jídle kvůli vyššímu riziku onemocnění dásní, kazivosti či vzniku nežádoucího zabarvení. Čištění zubů vám tak může zabrat i dvakrát tolik času než před rovnátky. Nejdůležitější je ústní hygiena večer, kdy je nutné odstranit všechny zbytky jídla a plaku. Velkou výhodu v tomto představují snímací rovnátka, která jednoduše vyndáte a vyčistíte si zuby pod nimi.

Život s rovátky - čištění zubů

Není důvod se stydět

V dnešní době už rovnátka dávno nejsou ostudou. S dnešními možnostmi je naopak trapné nemít zuby v takovém stavu, v jakém bychom je chtěli mít. Většina lidí se shoduje na tom, že rovnání zubů bylo jejich nejlepším rozhodnutím. Nejde totiž jen o estetickou stránku věci, rovné zuby jsou více odolné proti vzniku kazu a méně náchylné k zánětu dásní. 

 

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.