Nahoru

Mezizubní kartáček jako nezbytný pomocník

Nejen v době nošení rovnátek bychom měli ústní dutině věnovat zvýšenou péči a mezizubní kartáček by měl být naším každodenním pomocníkem.

Co vše jste potřebovali vědět o mezizubním kartáčku.

Zubní plak a jak s ním zatočit

Věděli jste, že pokud zuby čistíte pouze klasickým zubním kartáčkem, na zubech Vám zůstane zhruba 50 % zubního plaku? Jelikož je zubní plak hlavní příčinou tvorby zubních kazů a zánětů dásní, měli bychom proti němu bojovat i s pomocí mezizubních kartáčků. Čištění klasickým zubním kartáčkem prostě a jednoduše do mezizubních prostor nedosáhne a tudíž nedokáže mezizubní prostor efektivně vyčistit. Ani když čistíme správně. Jeho menší kolega tento úkol zvládne hravě, jelikož se dostane i do těžko přístupných míst. 

Velikost mezizubního kartáčku

Mezizubní kartáček bychom měli používat každý den a velice důležitým faktorem je jeho velikost. S tou dokáže poradit zubní lékař nebo zubní hygienistka. Pokud si chceme poradit sami, je dobré začít úplně nejmenší velikosti a tu pak postupně zvětšovat. Kartáček by mezizubním prostorem měl projít celý a neměl by zde být příliš volný, nebo naopak příliš těsný. Velikosti je také možno kombinovat a do některých mezizubních prostor zvolit odlišnou velikost.

Začátky

Cesta čištění mezizubním kartáčkem se v začátcích může zdát složitá a člověk si na tohoto nového pomocníka musí nejprve zvyknout. Při prvních použití mezizubního kartáčku bude více než pravděpodobně docházet ke krvácení dásní. Důležité je ale nepřestávat a s tímto rituálem pokračovat i nadále, jelikož zhruba po týdnu až dvou by krvácení ustát.  

Mezizubní kartáček

Jak na zadní zuby?

Oříškem může být čištění zadních mezizubních prostor. Pro zjednodušení doporučujeme pořídit si mezizubní kartáčky ve tvaru L s delší rukojetí, se kterými je manipulace a čištění mnohem snazší. 

Životnost mezizubního kartáčku

Mezizubní kartáčky je nezbytné měnit mnohem častěji než kartáček klasický. Doba použití mezizubního kartáčku je dost individuální, většinou však trvá přibližně týden. Důležité je sledovat stav mezizubního kartáčku a pamatovat na to, že opotřebený kartáček, kterému chybí vlákna nebo má zalomený drátek, zuby již dostatečně nevyčistí.

Mezizubní kartáček jako nezbytný pomocník

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.