Nahoru

Barvy rovnátek

Jaké jsou u rovnátek možnosti v rámci barev?

Že rovnátka automaticky znamenají kovovou konstrukci napevno nasazenou na naše zuby, to už dávno není pravda. Existují i varianty i pro esteticky náročnější jedince, nebo dokonce zcela neviditelná rovnátka. Pojďme se na všechny barevné variace společně podívat!

Snímací rovnátka

Snímací rovnátka, která jsou také známá jako rovnátka na noc se používají k předlečení zubů u malých dětí před nasazením fixních aparátu, nebo naopak po sundání fixního aparátu k udržení výsledku. Opravdu se ve většině případů nosí zejména na noc a vzhledem k tomu, že jsou sundavací, není třeba se estetické stránky obávat. 

Fixní rovnátka

Fixní rovnátka jsou konvenčním typem aparátu na rovnání zubů. Běžná je varianta kovových zámečků i drátu, které bývají v rámci této varianty vyrobeny z oceli, nebo titanu. Ti z Vás, kteří si potrpí také na estetickou stránku a chtějí, aby rovnátka byla co nejméně nápadná je tu varianta estetických rovnátek. Je tu možnost dvou materiálů – safírových a keramických. Bezpochybnou výhodou této estetické varianty je, že barva rovnátek koresponduje s odstínem Vašich zubů.

Lingvální rovnátka

V případě, že ani estetická forma fixních rovnátek není ve Vašich očích tou ideální, je zde možnost lingválních rovnátek. Ta jsou také fixní, ale s tím rozdílem, že se zámečky s drátem nalepují z vnější strany zubů. O rovnátkách tedy víte jen vy a ten, komu to prozradíte. Nutno ovšem počítat s tím, že tato varianta je tou nejméně komfortní. Často dochází k podráždění a otoku jazyka nebo problému s výslovností.

Alignery – neviditelná rovnátka

V současné době pravděpodobně nejpopulárnější forma rovnátek, kterou pacienti vyhledávají především pro jejich komfort, bezbolestnost a také nenápadnost. Ne nadarmo se jim říká neviditelná, opravdu totiž neviditelná jsou. Materiál je z biokompatibilního plastu a tou největší výhodou je, že je na zubech nemáte fixně připevněná, před jakýmkoliv jídlem je stačí vyndat a po jídle a vyčištění zubů opět nandat. Je ovšem nutné dodržovat dobu nošení rovnátek, aby byla léčba co nejefektivnější a zbytečně se neprodlužovala.

Rovnátka a jejich barvy

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.