Nahoru

Gumičky na rovnátka

Na co si dát pozor při vybírání gumiček na rovnátka? To nám poví dnešní článek!

Barevné gumičky na rovnátka se týkají především mladších ročníků a jedinců, kteří si chtějí rovnátka nějakým způsobem ozvláštnit. Dospělí naopak vyhledávají co nejméně nápadné varianty. Pojďme si ale říct postup, podle kterého se můžete řídit, pokud byste o barevné gumičky na rovnátka měli zájem.

Podívejte se na barevnou škálu

Zeptejte se svého zubaře, či ortodontisty, jestli má k dispozici barevnou škálu, ze které si můžete vybrat. Je dobré se u svého specialisty informovat, protože není zárukou, že bude mít v nabídce barvu a odstín, který zrovna budete požadovat. Je také lepší si tuto informaci zjistit dopředu, abyste se nemuseli rozhodovat na místě a pod tlakem.

Barevná škála pro výběr barvy gumiček na rovnátka

Vybírejte barvy, které mají smysl

Barevné gumičky se dají různě kombinovat a lze to také využít během nějaké slavnostní nebo specifické příležitosti. 

Například:

  • Barvy reprezentující Vaši školu
  • Národní barvy (červená, bílá, modrá)
  • Vánoční barvy (zelená, červená)
  • Halloweenské (oranžová, černá)
  • Barvy duhy
  • Vlastní oblíbená barva

Vybírejte barvy, které se k Vám hodí

Zvažte výběr barvy také podle toho, aby Vám šla k Vaší přirozené barvě vlasů nebo pleti. Barva vlasů i pleti bude mít velký vliv na celkový vzhled gumiček. Volte proto barvu, která Vašemu vzhledu bude lichotit, a nebude naopak tvořit tvrdý barevný kontrast.

  • U světlejšího tónu pleti a vlasů vyniknou barvy jako modrá, karamelová, bronzová, švestková, královská modř nebo např. lososová. Nutno podotknout, že výběr je samozřejmě individuální a nic není v tomto případě dané.
  • U tmavého tónu pleti a vlasů vyniknou naopak barvy jako zlatá, oranžová, zelená, růžová nebo např. tyrkysová. I tady platí, že je výběr individuální a nic není předem fixně dáno.
Řada žen s různým tónem barvy pleti

Zkombinujte rovnátka se svým oblečením a stylem

Zvolte takovou barvu gumiček, která bude stylově sedět ke kouskům oblečení, které rádi nosíte. Pokud máte v šatníku více primárních barev, volte barvu gumiček také primární. Pokud máte naopak v šatníku více extravagantnějších kousků, nebo například neonových tónů, upřednostněte neutrální barvu gumiček, která Vám nebude bránit v kombinaci s Vaším šatníkem. Není na škodu v tomto případě myslet dopředu.

Smějící se děti před pruhovanou zdí

Vyřaďte “ošklivé” barvy

Vyřaďte rovnou barvy, které se Vám nelíbí, nesluší Vám nebo Vám připadají divné. Například rovnátka s černými gumičkami budou vypadat, jakoby Vám mezi zuby zůstavaly zbytky jídla, nebo byly dokonce zkažené. Bílá se na druhou stranu může zdát jako skvělá volba, ale může nechat vyniknout žlutý tón zubů.

Zvažte tmavší barvy

Naopak, díky tmavším barvám, jakou je námořnická modrá, nebo fialová, budou Vaše zuby vypadat bělejší. Jít tedy do tmavší barvy, nebo odstínu je dobrou volbou a sázkou na jistotu.

Řekněte o své volbě ortodontistovi

Je důležité se také informovat u svého ortodontisty, jestli Vám Vaší vybranou barvu může zprostředkovat, v některých ordinacích mají totiž výběr barev omezený. Nicméně po dohodě by to neměl být problém.

Nezapomínejte dodržovat zubní hygienu

Na co je nutné nezapomínat, ať už rovnátka máte, nebo ne, je zubní hygiena. Dobrá ústní hygiena znamená kvalitní péče o ústa, zuby a dásně. Díky správné zubní hygieně předcházíme tvorbě zubních kazů, zánětů, nebo nepříjemnému zápachu z úst.

  • Čistěte si zuby po každém jídle, v rámci nošení rovnátek je to opravdu důležité, mezi drátky se snadno zasekává a usazuje jídlo. 
  • Zahrňte do své zubní hygieny také mezizubní kartáčky, nebo zubní nit. Zabráníte tak tvorbě mezizubních kazů a dostanete se na místa, kam se běžným kartáčkem nedostanete. Budete mít také zdravé dásně.
Klasický kartáček Curaprox a mezizubní kartáčky

Zvažte změnu barvy

Nelíbí se Vám barva, kterou jste si zvolili? Nezoufejte. U svého ortodontisty, si barvu gumiček můžete změnit na každé návštěvě, což zpravidla bývá v řádu 6-8 týdnů.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.